Karton zyskuje na popularności jako alternatywa dla innych mniej ekologicznych materiałów. Ale jak karton wpływa na stan ekologii?

Karton – uniwersalny i praktyczny

Karton jest jednym z materiałów, które towarzyszą nam na co dzień – używamy go zarówno jako opakowania produktów spożywczych czy artykułów biurowych, jak i jako elementy wyposażenia wnętrz.

Karton cechuje wyjątkowa lekkość, wytrzymałość oraz wygodne stosowanie. Jego główną zaletą jest odporność na ściskanie oraz prostota w produkcji – rozmiar i kształt można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Ekologiczność kartonu – czy faktycznie tak jest?

Kiedy mówimy o ekologii, często pytamy, czy dany materiał jest ekologiczny, biodegradowalny czy łatwy w recyklingu. W przypadku kartonu możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to materiał przyjazny dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim, karton wytwarzany jest z celulozy pozyskiwanej z drzewnych odpadów, co sprawia, że jest on odnawialnym źródłem surowca. Odpowiednio zarządzana gospodarka leśna pozwala na zmniejszenie wpływu pozyskania celulozy na środowisko. Co więcej, karton jest również w pełni biodegradowalny oraz łatwy w recyklingu.

Jak uczynić karton jeszcze bardziej ekologicznym?

Aby uczynić korzystanie z kartonów, w tym kartonów klapowych, jeszcze bardziej ekologicznym, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Ważne jest odpowiednie postępowanie z kartonem po zużyciu, czyli sortowanie go do odpowiedniego pojemnika lub składowisko na odpady papierowe. Dzięki temu ten uniwersalny materiał ma szansę powrócić w formie nowych produktów lub opakowań.

Warto również sprawdzić, czy dany producent świadomie dba o odpowiednią gospodarkę zasobami oraz stosuje certyfikaty potwierdzające eko-aspekty swoich produktów, takie jak FSC lub PEFCE.