Od czego zależy wytrzymałość tektury?
Tektura jest od lat wykorzystywana na opakowania, ze względu na jej ogólną trwałość i ekologiczny charakter. Warto jednak wiedzieć, od czego zależy jej wytrzymałość.
Tektura a ekologia
Tektura jest produktem w pełni naturalnym, który wytwarzany jest z drewna. Wykorzystywana jest w wielu branżach, między innymi w transporcie, ale także w przemyśle spożywczym. Firma Pakcer oferuje opakowania tekturowe, które są przyjazne środowisku. Przedsiębiorstwo stawia na ekologię, sam materiał całkowicie wpisuje się w ten kierunek. Wynika to z faktu, że nadaje się do ponownego wykorzystania w toku poddania go recyklingowi. Wówczas dochodzi do jego oczyszczenia ze wszystkich nadruków i po raz kolejny wytwarzane są z niego te lub inne wyroby. W przeciwieństwie do plastiku, który w razie uszkodzenia jest trudno poddać utylizacji.
Wytrzymałość tektury i zastosowanie
Z tektury tworzy się opakowania ekologiczne oraz ich elementy. Powstają z niej kartony np. do pakowania towarów, AGD i RTV czy żywności. Wyrabia się z niej także elementy wsadowe, które zabezpieczają wyroby przed przemieszczeniem się w jej wnętrzu. Wytrzymałość tektury, warunkują ułożenie oraz gęstość warstw, a im więcej warstw tym materiał jest solidniejszy. Wyróżnia się kilka rodzajów wyrobów o różnych cechach, co przekłada się na inne zastosowanie. Tektura lita składa się z masy papierniczej i wykorzystywana jest jedynie do wytwórstwa tulei papierowych. Innym rodzajem jest tektura sklejana, którą stanowią sklejone warstwy tektury litej połączone ze sobą. Tektura falista powstaje przez złączenie warstw płaskich oraz falowanych ze sobą. W ten sposób uzyskuje się wysoką wytrzymałość materiału, który stosowany jest nie tylko jako opakowanie czy element wypełnienia. Tego rodzaju wyrobem można także owijać przedmioty lub zabezpieczać podłogi i meble na czas przeprowadzanych remontów. Ważne jest to, że tektura jest nie tylko ekologiczna, ale przede wszystkim w pełni bezpieczna nie tylko dla środowiska, ale także ludzi.